MENÜ 
 
 

Turpak Yetkilendirilmiş Otomasyon Şirketi Oldu

Turpak Yetkilendirilmiş Otomasyon Şirketi Oldu

Akaryakıt Bayilerinin Denetiminde Yeni Dönem…

 Türkiye’de 19 Akaryakıt Dağıtım Şirketinin 6.500 istasyonunda otomasyonu çalışan Turpak EPDK’nın 10338 sayılı kurul kararına ilişkin kriterleri sağlayarak yetkilendirilmiş otomasyon şirketi oldu.

Bayi denetim sisteminin kurulması ve uygulanması için tüzel kişilerin yetkilendirilmesinde aranacak idari, mali ve teknik koşullar ile otomasyon şirketleri ve dağıtıcı lisans sahiplerinin hak ve yükümlülükleri kurul kararıyla belirlendi.

1/1/2022 tarihinden itibaren 10338 sayılı Bayi Denetim Sisteminin Kurulması ve Uygulanması için Tüzel Kişilerin Yetkilendirilmesine İlişkin Kurul Kararı kapsamında Kurum tarafından belirlenen yetkilendirilmiş otomasyon şirketi haricindeki firmalar akaryakıt istasyonlarına müdahale edemeyecek.

Bu karar ile otomasyon firmalarının yeterli sayıda personel ile en kaliteli şekilde hizmet vermesi amaçlanıyor. Yetki belgesi bulunmayan ve ehil olmayan otomasyon firmalarının piyasayı olumsuz etkileyecek faaliyetlerde bulunmaları engellenecek. Ayrıca mevzuata aykırı faaliyette bulunan otomasyon firmaları bu tarihten sonra idari para cezası ile cezalandırılabilecek.

Kararla, piyasada otomasyon sistemlerinin kurulması, bakım ve onarımı için EPDK'den yetki almak üzere başvuruda bulunacak şirketlere faaliyetlerin sürekliliğini sağlayacak sayıda personel istihdamı, gerekli sayıda yetkili servis ağı, faaliyete ilişkin kalite belgeleri, mali yeterliliği sağlayacak sermaye, nakit ve cari oranlara sahip olması şartı aranırken yetkili servislerde de yapılacak işin niteliğine göre gerekli koşullara sahip olma zorunluluğu getirildi


Geri Dön
 
 

TURPAK Elektromanyetik Yakıt İkmal Sistemleri Tic. A.Ş. Merkez Mahallesi Erseven Sokak No:8/1/4 Kağıthane 34406 İSTANBUL

TURPAK © 2021 Tüm hakları saklıdır. Site by BlueSky

İSTASYON DESTEK VE ÇÖZÜM MERKEZİ : 0850 6000 877
ARAÇ MONTAJ ÇAĞRI MERKEZİ : 0212 315 4136

TURPAK Elektromanyetik Yakıt İkmal Sistemleri Ticaret A.Ş. olarak, kişisel verilerinizi korunmasına önem veriyoruz. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında hazırladığımız kişisel verilerin işlenmesi, kullanım amaçları ve haklarımızı içeren aydınlatma metni ve başvuru formuna linkten ulaşabilirsiniz.