MENÜ 
 
 

Turpak Yetkilendirilmiş Otomasyon Şirketi Oldu!

Turpak Yetkilendirilmiş Otomasyon Şirketi Oldu!

Türkiye akaryakıt sektörünü, taşıt tanıma vasıtası ile otomasyonla tanıştıran Turpak, sektörde emin adımlar ile devam ediyor. Akaryakıt dağıtım şirketleri ve filo sahibi şirketlerin işlerini daha verimli ve kârlı yönebilmelerini sağlayan Turpak, EPDK tarafından yetkilendirilerek, "yetkilendirilmiş otomasyon şirketi" unvanını kazandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Turpak CEO'su Tamer Şengönül "Ülkemizde 19 akaryakıt dağıtım şirketinin 6.500 istasyonunda otomasyon hizmeti veren Turpak olarak, akaryakıt sektöründe güven ve kaliteyi üst düzeyde tutmaya devam edeceğiz." dedi.

1999 yılından bu yana “Taşıt Tanıma Sistemi” vasıtasıyla akaryakıt sektörünü otomasyon teknolojisiyle tanıştıran Turpak, EPDK'nın 10338 sayılı kurur kararına ilişkin kriterleri sağlayarak, yetkilendirilmiş otomasyon şirketi oldu. Bu bağlamda, 1.1.2022 tarihinden itibaren 10338 sayılı "Bayi Denetim Sisteminin Kurulması ve Uygulanması için Tüzel Kişilerin Yetkilendirilmesine İlişkin Kurul Kararı" kapsamında, EPDK tarafından belirlenen yetkilendirilmiş otomasyon şirketi haricinde kalan şirketler, akaryakıt istasyonlarına müdahale edemeyecek. Karar ile birlikte yetki belgesi bulunmayan ve ehil olmayan otomasyon firmalarının piyasayı olumsuz etkileyecek faaliyetlerde bulunması engellenirken, mevzuata aykırı faaliyette bulunan otomasyon şirketleri ise bu tarihten sonra idari para cezası ile cezalandırılabilecek.

EPDK'dan yeni zorunluluklar getirildi

Öte yandan alınan kararla, piyasada otomasyon sistemlerinin kurulması, bakım ve onarımı için EPDK'den yetki almak üzere başvuruda bulunacak şirketlere faaliyetlerin sürekliliğini sağlayacak sayıda personel istihdamı, gerekli sayıda yetkili servis ağı, faaliyete ilişkin kalite belgeleri, mali yeterliliği sağlayacak sermaye, nakit ve cari oranlara sahip olması şartı aranırken yetkili servislerde de yapılacak işin niteliğine göre gerekli koşullara sahip olma zorunluluğu getirildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Turpak CEO'su Tamer Şengönül "Ülkemizde 19 akaryakıt dağıtım şirketinin 6.500 istasyonunda otomasyon hizmeti veren Turpak olarak, akaryakıt sektöründe güven ve kaliteyi üst düzeyde tutmaya devam edeceğiz. EPDK tarafında alınan karar ile üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye hazırız." dedi.


Geri Dön
 
 

TURPAK Elektromanyetik Yakıt İkmal Sistemleri Tic. A.Ş. Merkez Mahallesi Erseven Sokak No:8/1/4 Kağıthane 34406 İSTANBUL

TURPAK © 2021 Tüm hakları saklıdır. Site by BlueSky

İSTASYON DESTEK VE ÇÖZÜM MERKEZİ : 0850 6000 877
ARAÇ MONTAJ ÇAĞRI MERKEZİ : 0212 315 4136

TURPAK Elektromanyetik Yakıt İkmal Sistemleri Ticaret A.Ş. olarak, kişisel verilerinizi korunmasına önem veriyoruz. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında hazırladığımız kişisel verilerin işlenmesi, kullanım amaçları ve haklarımızı içeren aydınlatma metni ve başvuru formuna linkten ulaşabilirsiniz.